Date Image Tuesday, November 10, 2009 | Kategoriler | Javascript, Tümü

JavaScript IndexOf Ve Replace Metotlarının Kullanımı

   Yazılım konusunda yeni olanların bile bildikleri metotlardır indexof ve replace. Bu yazımın amacı; Javascriptte bu metotların kullanımının biraz farklı olmasıdır. Aslında IndexOf değil de Replace biraz farklıdır. Bizim bildiğimiz Replace metodu bir string içerisindeki, belirtilen karakteri arar ve yerine belirtilen karakteri yerleştirir ve bunu string ifade içerisinde ne kadar uyan karakter varsa hepsi için ayrı ayrı yapar.

   Javascriptte ise belirtilen karakteri arar ve sadece ilk bulduğu konumdakini değiştirir. String ifade içerisinde aynı karakterden daha fazla varsa bunları değiştirmez. Burada biz devreye girerek IndexOf metodunun da yardımıyla ve bir while döngüsüyle bu işlemi yaptırabiliriz. Nasıl mı ? ;

var name = 'serdar';

var index = name.indexOf('r', 0);

while (index != -1)

{

name = name.replace('r', '');

      index = name.indexOf('r', 0);

}

 

Burada yaptığımız şey; name değişkeninin değeri içerisinde Replace etmek istediğimiz karakterin ilk konumunu aldıktan sonra, while döngüsü ile herseferinde replace etmekten ibaret. Aynı zamanda Replace işeleminden sonra index i tekrar set ediyoruz ki while döngüsünü, karakter bulunamazsa (yani replace işlemi bitmiş ise) bitirebilelim.

Etiketler :