Date Image Saturday, September 5, 2009 | Kategoriler | Asp.Net, Tümü

Butonun Validation'ı Kontrol Etmesini İstemezsek

   Asp.Net web uygulamalarında sıkça kullandığımız kontrollerden biridir validation kontrolleri.

   Düşünelim ki bir kullanıcı girişimiz var ve kullanıcı adı ve şifre alanlarının boş bırakılmasını istemiyoruz. Burada bir RequiredFieldValidator kullanırız. Bir de login işlemini sağlamak ve kontrolleri yapmak için .Net Button kontrolü ekleriz. Bu buton validationlardan geçilmediği sürece postback işlemini yapmayacaktır.

   Bir de iptal butonumuzun olduğunu düşünelim o zaman  iptal butonu da validation kontrolü yapacaktır. Bu butonun validation kontrolü yapmaması gerekir.

Etiketler :
Detay
Date Image Saturday, September 5, 2009 | Kategoriler | C#, Tümü

Environment Variables(Ortam Değişkenleri) Kullanımı

   .Net Framework’ün nimetlerinden biri de uygulamamızın çalıştığı sistem hakkında çeşitli bilgileri kolayca alabilmemizdir. Environment class’ını kullanarak sistemle ilgili ihtiyacımız olan her şeyi bulabiliriz. Açıklamaları örnek üzerinde yapacağım;

Etiketler :
Detay
Date Image Thursday, September 3, 2009 | Kategoriler | C#, Tümü

.Net Framework Nimetlerinden Zip Ve UnZip

Bir arkadaşımın isteği üzerine basit bir WinZip uygulaması yaptım. Yazdığım bu uygulama Windows uygulaması ve ben yazdığım makalelerde bu tip örnekler için Console uygulamalarını tercih ediyorum salt kod yazmak daha zevklidir diye düşünerek. Bu nedenle uygulamanın sadece sıkıştırma ve çıkartma işlemlerini alarak uygun bir console uygulaması yazdım.

Ziplemek için .Net Framework’le gelen bir assembly i kullandım, bunun için dışarıda bir dll aramaya çalışmadım gerek duymadım da açıkçası. .Net Framework’ün “Microsoft.VisualStudio.Zip” dll i işimi gördü. Bu dll’i referanslarda göremediğimiz için GAC içerisine bir göz atmak gerekiyor. GAC nedir diye soranlara Global Assembly Cache diyorum şimdilik. GAC ile ilgili kısa bir şeyler de yazacağım daha sonra.

Etiketler :
Detay
Date Image Wednesday, September 2, 2009 | Kategoriler | C#, Tümü

HashSet İle Tekrarlanmayan Değerler İçeren Koleksiyon Oluşturmak

Bugün generic listleri incelerken, en büyük yardımcım msdnde HashSet<T> dikkatimi çekti.Nedenine gelince List<T>’ten çok önemli bir farkla ayrılmasıydı. HashSet’in Add metodu ile koleksiyona bir değer eklenmek istendiğinde bu değerin koleksiyonda var olup olmadığına bakmasıydı. Add metodu geriye bool bir değer geri döndürüyor. Hemen bir örnek yaptım :

Etiketler :
Detay
Date Image Tuesday, September 1, 2009 | Kategoriler | Linq, Sql, Tümü

Linq to Sql'de Birden Fazla Kaydın Silinmesi

Bildiğiniz gibi linq to sql sorgularını arkaplanda sql procedureleri gibi parametreli olarak gönderir. Tabiki bu çok güzel birşey.

Bir diğer güzelliği de bunları transaction içinde işletmesidir.

Ancak biz birden fazla kaydı bir anda silmek istediğimizde herbir kayıt için ayrı sorgu gönderir.Bu istenmeyen bir durum olarak kabul edilir.Oysaki silinecek kayıtların primary keylerini tek bir sorguda göndererek hepsinin silinmesi sağlanabilir. Veri trafiğini bu şekilde azaltabilirz.

Etiketler :
Detay
Date Image Tuesday, September 1, 2009 | Kategoriler | Asp.Net, Html, Tümü

FCK Editör'ü Farklı Bir Klasöre Taşımak

Hafta sonu, FCK Editör ü ilk defa bir projede kullandım. Editörü incelerken file upload sayfasına adres satırından dosya yolu yazılarak ulaşılabildiğini gördüm.

Kendimce dosya upload sayfasına anonim kullanıcıların ulaşmasını güvenlik açığı olarak görerek, fckeditor klasörünü anonim kullacının ulaşamayacağı  bir klasöre taşıdım.

Sayfayı test ederken fck editörün default olarak dosyalarını ana dizinden çağırdığını gördüm. Config dosyalarını karıştırdım bir umutla ama basePath dışında birşey bulamadım.

BasePath vererek denedim ama nedense başarılı olmadı.

Sonunda uygulamamın web.config dosyasında doğru bir alan bularak basepath i burda verdim ve mutlu son

<appSettings>
    <add key="FCKEditor:BasePath" value="~/GizliKlasor/fckeditor/"/>
  </appSettings>

Etiketler :
Detay
Date Image Sunday, August 30, 2009 | Kategoriler | Genel, Tümü

Merhaba Dünya

Geçenlerde yazmış olduğum blog sistemim bugün itibariyle yayına girdi. Bu da benim ilk blog yazım.

Bundan böyle yazılım tecrübelerimi burada sizlerle paylaşacağım. Blogumu biraz da kendi kişisel veritabanım olarak kullanmak istiyorum. Veritabanı dedim de acaba ilk yazımı sql kategorisine mi yazsam:P Yok yok hemen yazılıma geçmek istemiyorum saatte epeyce ilerledi. En verimli günüm de değil zaten.

Son söz : Haydi hayırlı olsun..

Etiketler :
Detay
1 2 3 4 5
serdarsert.com Rss
Facebook | Serdar SERT
Twitter | Serdar SERT